איש העסקים היהודי אמריקני רון לאודר עוכב ביום שישי האחרון מיד כשנחת בנמל התעופה בן גוריון במטרה להשתתף בהלווית הנשיא לשעבר שמעון פרס.

בתנועה למשילות ודמוקרטיה מותחים ביקורת על עיכובו של לאודר שנעשה לטענת התנועה שלא כדין. בעקבות כך פנתה התנועה לשרת המשפטים, ליועץ המשפטי לממשלה ולמפכ"ל המשטרה בדרישה לדעת מי נתן את ההוראה לעכב את לאודר למרות שאינו חשוד בפלילים.

בפנייה נכתב כי "טוב ונכון שרשויות החוק חותרות להגיע לחקר האמת ובודקות פרשות בהן מעורב לכאורה ראש הממשלה בנימין נתניהו, אך יחד עם זאת לא ניתן לקבל מציאות בה היותו של אדם "מקורב לראש הממשלה" או לדמות אחרת, תתיר את הרסן ותאפשר לנקוט צעדים דורסניים כלפיו".

עוד נטען כי "אם גורמי החקירה מעוניינים לגבות את עדותו של מאן דהוא ניתן לתאם איתו באופן מכובד את מתן העדות והשמעת הדברים. אין כל מקום לעיכוב גס שכזה ודאי בהתחשב במעמדו של האיש, כך שהתנהלות כעין זו עלולה לפגוע בשמה הטוב של מדינת ישראל ובשם גורמי אכיפת החוק שלה, בקרב הקהילות היהודיות מעבר לים"

יהודה עמרני, מנהל הפעילות של התנועה למשילות ודמוקרטיה דורש בסיום המכתב: "מדובר אם כן בטעות קשה של גורמי האכיפה שיש בה פגיעה בזכויות האזרח ובהליך ההוגן. נבקש לדעת  מי נתן את ההוראה לעכב את מר לאודר והאם ננקטו נגדו צעדים בשל טעות זו".