הציבור מתגייס כדי לשלם ולחשוף את היומנים: https://www.jgive.com/he/donation_targets/3058?currency=ILS

התנועה למשילות ודמוקרטיה ביקשה את יומני השופטים והמשנים ליועמ"ש. כעת מתגייס הציבור לאסוף את הסכום שהציבו בתמורה לקבלת המידע

במסגרת חוק חופש המידע פנתה התנועה למשילות ודמוקרטיה לשופטי בית המשפט העליון ולארבעה מהמשנים ליועץ המשפטי לממשלה: דינה זילבר, ארז קמיניץ, רז נזרי בדרישה לקבל לידיה את היומנים ולוחות הזמנים שלהם.
מהנשיאה היוצאת מרים נאור ומהנשיאה הנכנסת אסתר חיות ביקשה התנועה גם פירוט מועדי שיחות ומפגשים עם שרי ממשלה, עם נשיאי בית המשפט העליון בדימוס ועם עיתונאים מהארץ ומחו"ל, זאת החל מינואר 2016 ועד לחודש יולי 2017.

הבקשה באה על רקע פסיקת בית המשפט העליון לפני כשלשה חודשים כי על ראש הממשלה נתניהו להעביר לידי העיתונאי רביב דרוקר את מועדי השיחות שקיים עם בכירי העיתון ישראל היום שלדון אדלסון ועמוס רגב. השופטים הדגישו בפסק הדין את חשיבותו של האינטרס הציבורי בחשיפת המידע שגובר לדבריהם על הזכות לפרטיות של שלדון ורגב.

אלא שכעת הנהלת בתי המשפט השיבה לתנועה למשילות ודמוקרטיה כי עבור מסירת יומני השופטים בעליון היא דורשת למעלה מ-18,000 שקלים. תשובה דומה סיפקו המשנים ליועמ"ש שדורשים לא פחות מ6,630 שקלים עבור העברת המידע. בהנהלת בתי המשפט הסבירו כי נדרשות למעלה מ600 שעות עבודה כדי להכין את החומר לעיון הציבור.

בתנועה למשילות ודמוקרטיה פונים כעת לציבור הרחב וקוראים לו לגייס את התשלום הנדרש כדי לא לאפשר את הסתרת המידע החיוני. בפרוייקט מימון המונים שנפתח היום, מתבקש הציבור לאסוף 24,660 ₪ כדי לשלם עבור המידע ולהשיגו.

מנהל התנועה יהודה עמרני אומר כי "מצער שדוקא שופטי בג"ץ הדורשים מנבחרי הציבור וכל רשויות המדינה לעמוד בסטדרנטים גבוהים של שקיפות ומנהל תקין, אומרים לא לשקיפות".

לדבריו "דרישת התשלום המופרזת של השופטים והיועצים המשפטיים מעלה ספק אם חתירה לשקיפות, מתן דין וחשבון לציבור, טוהר מידות וחופש מידע נוגעים אך ורק לנבחרי הציבור – או לכולם באופן שווה. מצופה משופטים שמטפלים מדי יום בהכרעות הרות גורל ומכריעים בסוגיות כלכליות בהיקפים אדירים, לא להסתתר מאור השמש". עמרני מציין כי קיימת הנחייה מפורשת של היועץ המשפטי לממשלה הקובע כי יש לתת פומבי ליומנים ורשימת לוחות זמנים. לדבריו "יש להצטער על כך שבמקום לחזק את אמון הציבור בבית המשפט העליון ובשופטיו, וכן בבכירי משרד המשפטים, נגרמת תוצאה הפוכה".